Elementy kompresorów
Reduktor / wyłącznik ciśnienia, zawór bezpieczeństwa - elementy kompresorów

Elementy kompresorów

Kompresory to urządzenia wytwarzające sprężone powietrze w różnym zakresie ciśnień od którego wymagane jest zapewnienie bezpiecznej i stabilnej pracy.

Elementami takimi które zapewnią spełnienie  tych  wymagań są między innymi: zawór bezpieczeństwa, wyłącznik ciśnieniowy(presostat), reduktor ciśnienia.

Zawór bezpieczeństwa – stosowany jest do zabezpieczenia układów ciśnieniowych przed nadmiernym wzrostem ciśnienia ponad dopuszczoną lub założoną wartość po przekroczeniu której odprowadza nadmiar czynnika do atmosfery. Powinny cechować się zdolnością do natychmiastowego otwarcia w momencie gwałtownego niekontrolowanego wzrostu ciśnienia zabezpieczając rozerwaniu zbiornika lub instalacji ciśnieniowej.

Zawory bezpieczeństwa należy dobierać w taki sposób aby nie przekraczały ciśnieniem otwarcia dopuszczalnego ciśnienia zbiornika lub instalacji oraz aby miały przepustowość nie mniejszą niż wydajność pompy kompresora lub innego elementu sprężającego.

 

Presostaty, wyłączniki ciśnieniowe – wykorzystujące zadaną różnicę ciśnień do sterowania przekaźnikiem elektrycznym jedno lub trzyfazowym włączając lub wyłączając silnik napędowy kompresora. W ten sposób zapewniane  jest utrzymanie ciśnienia w wkreślonym zakresie ciśnień np. ciśnienie minimalne 8 bar – ciśnienie maksymalne 10 bar. Wyłączniki ciśnieniowe stosowane w kompresorach   mają za zadanie również  odpowietrzenie układu powietrznego łączącego pompę kompresora z zaworem zwrotnym i zbiornikiem. Mogą również posiadać wyłączniki termiczne nadprądowe które należy dobierać odpowiednio do mocy silnika napędowego.

Reduktory ciśnienia – jest to element kompresora składający się z zaworu regulacyjnego i siłownika który przy zmianie ciśnienia otwiera lub zamyka zawór regulacyjny. Regulatory ciśnienia wykorzystuje się do zasilania sprężonym powietrzem  innych urządzeń wymagających utrzymania ciśnienia na zadanym poziomie.

Jest 17 produktów.

Pokazano 1-17 z 17 pozycji
Aktywne filtry